Εορτάστηκε και και φέτος παρουσία πλήθους κοσμου η γιορτή των Θεοφανείων στην Βάση Ναυτοπροσκόπων Θεσσαλονίκης “Νικόλαος Πρίντζιος”
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2024/01/theofaneia2024-2.jpg)
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2024/01/theofaneia2024-10.jpg)
Τον αγιασμό στο παρεκκλήσι του Αγιου Νικολάου τέλεσε ο Επίσκοπος Αμορίου και Καθηγούμενος της Ιεράς Πατριαρχικής και Σταυροπηγιακής Μονής Βλατάδων κ. Νικηφόρος
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2024/01/theofaneia2024-9.jpg)
Στη συνέχεια και υπό τους ήχους της Φιλαρμονικής του 6ου Συστήματος Αεροπροσκόπων Αμπελοκήπων, το πλήθος κατευθύνθηκε στην σκάλα για την κατάδυση του Σταυρού
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2024/01/theofaneia2024-8.jpg)
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2024/01/theofaneia2024-7.jpg)
Συνολικά 12 κολυμβητές ήταν οι Πρόσκοποι που βούτηξαν στα κρύα νερά για την ανάσυρση του Τιμίου Σταυρού. Τυχερός ήταν ο 13χρονος Αιμίλιος Τσισμαλιδης από το 4ο Σύστημα Ναυτοπροσκόπων Θεσσαλονίκης.
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2024/01/theofaneia2024-11.jpg)
Στην τελετή Αγιασμού των Υδάτων το παρών έδωσαν οι βουλευτές Σταύρος Καλαφάτης, Κωνσταντίνος Γκιουλέκας, Αννα Ευθυμίου, Δημήτρης Κούβελας, Διαμαντής Γκολιδάκης, η δήμαρχος Καλαμαριάς, Χρύσα Αράπογλου, ο πρώην δήμαρχος Γιάννης Δαρδαμανέλης, ο πρώην νομάρχης Θεσσαλονίκης, Παναγιώτης Ψωμιάδης κ.α.
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2024/01/theofaneia2024-6.jpg)
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2024/01/theofaneia2024-5.jpg)
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2024/01/theofaneia2024-4.jpg)
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2024/01/theofaneia2024-3.jpg)