Μετά την περσινή επιτυχία, ο Δήμος Θεσσαλονίκης διοργάνωσε και φέτος το 2ο Φεστιβάλ Κυκλικής Οικονομίας Thess Clean Thess Green στην Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης. Οι Πρόσκοποι Θεσσαλονίκης δεν θα μπορούσαν να λείψουν από αυτό το γεγονός!
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2023/06/thesscleanthessgreen23-4.jpg)
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2023/06/thesscleanthessgreen23-7.jpg)
Στήνοντας μια όμορφη γωνία , έδειξαν σε χιλιάδες μαθητές που πέρασαν από το Περιπτερο των Προσκοπων την σημασία της ανακύκλωσης μέσα από διαδραστικά παιχνίδια.
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2023/06/thesscleanthessgreen23-1.jpg)
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2023/06/thesscleanthessgreen23-5.jpg)
Παράλληλα, μια ξύλινη γέφυρα προσέφερε αξέχαστες στιγμές σε όσους ήταν έτοιμοι να ζήσουν την περιπέτεια!
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2023/06/thesscleanthessgreen23-8.jpg)
Ταυτόχρονα, από το βημα της ημερίδας «Η συμμετοχή των πολιτών στην προστασία του αστικού περιβάλλοντος. Ενέργειες – Δράσεις – Πρωτοβουλίες» ο Περιφερειακός Εφορος κος Μπαμπουρας Γιώργος, ανέδειξε όλες τις εθελοντικές δρασεις που οι Πρόσκοποι Θεσσαλονίκης διοργανώνουν σε κάθε γειτονιά της πόλης εδώ και πάνω από 110 χρονια!
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2023/06/thesscleanthessgreen23-10.jpg)
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2023/06/thesscleanthessgreen23-9.jpg)