Την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου διεξήχθη το Ετήσιο Συνέδριο των Προσκόπων Θεσσαλονίκης, στην Αίθουσα “Μανώλης Αναγνωστάκης” του Δημαρχιακού Μεγάρου.
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2023/12/synedrio23-6.jpg)
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2023/12/synedrio23-5.jpg)
Το παρόν έδωσαν τα Ενήλικα Στελέχη της Περιφερειακής Εφορείας. Βασικό θέμα του Συνεδρίου ήταν η Αναθεώρηση του Προσκοπικού Προγράμματος που βρίσκεται σε εξέλιξη.
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2023/12/synedrio23-3.jpg)
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2023/12/synedrio23-4.jpg)
Μετά την παρουσίαση της πρότασης ακολούθησαν Κύκλοι Συζητήσεων ανά Κλάδο όπου υπήρξαν ακούστηκαν ιδέες, προτάσεις αλλά και διαφωνίες οι οποίες αποτυπώθηκαν στα πορίσματα.
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2023/12/synedrio23-9.jpg)
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2023/12/synedrio23-8.jpg)
Στη συνέχεια, στο ελεύθερο βημα εκφράστηκαν ενδιαφέρουσες προτάσεις για την επόμενη χρονιά στην οποία οι Πρόσκοποι της Θεσσαλονίκης θα γιορτάσουμε τα 110 χρόνια της ιστορίας μας!
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2023/12/synedrio23-1.jpg)
![](https://scoutsofthessaloniki.gr/wp-content/uploads/2023/12/synedrio23-2.jpg)